Co realnie powinien pokazywać plan restrukturyzacyjny?

Grzegorz_81 2026-06-21 21:34
Przerabiam teraz przygotowanie planu restrukturyzacyjnego dla firmy usługowej z Wrocławia i mam wrażenie, że samo opisanie zadłużenia to za mało. Z praktyki widzę, że wierzyciele patrzą głównie na to, skąd faktycznie mają się wziąć pieniądze na spłaty i czy harmonogram nie jest pisany pod życzenia, tylko pod realne przepływy. Zastanawiam się, jak szczegółowo trzeba pokazać przyczyny kryzysu, żeby nie wyglądało to jak tłumaczenie się, ale konkretna diagnoza. Druga sprawa to prognozy, bo łatwo wpisać wzrost sprzedaży, ale trudniej udowodnić, że jest on możliwy przy obecnych kosztach i ograniczeniach. Czy w takim planie lepiej od razu pokazać wariant ostrożny, nawet jeśli spłaty wychodzą wtedy dłuższe?

Dyskusja

1 komentarzy
Bogdan_88
2026-06-22 09:25
Moim zdaniem plan powinien pokazywać nie tylko stan zadłużenia, ale przede wszystkim mechanikę wyjścia z problemu: realne źródła gotówki, założenia do prognoz i bufor na słabsze miesiące. Przyczyny kryzysu warto opisać konkretnie, bo wierzyciel musi zobaczyć, czy firma rozumie, co poszło źle i czy nie powtórzy tego po układzie. Do poczytania jest też materiał Co musi pokazać plan restrukturyzacyjny firmy?, bo dobrze porządkuje temat diagnozy, harmonogramu i realności spłat. Najgorzej wygląda plan, w którym raty są policzone „żeby się zgadzało”, ale bez pokrycia w przepływach.

Z tej kategorii

Najnowsze na forum

Partnerzy