Upadłość konsumencka Wrocław a wynajmowane mieszkanie – czy we wniosku trzeba opisać kaucję?

SzymonPoRobocie 2026-06-27 06:00
Mam klienta z Wrocławia, który chce składać wniosek o upadłość konsumencką, ale mieszka w wynajmowanym lokalu i ma wpłaconą kaucję u właściciela. Nie chodzi o zaległości w czynszu, tylko o samą umowę najmu i pieniądze, które teoretycznie mogą wrócić po zakończeniu najmu. Czy taką kaucję i dane wynajmującego trzeba wpisywać we wniosku o upadłość konsumencką?

Dyskusja

4 komentarzy
Radek_Oddluzenie
2026-06-27 07:25
Tak, kaucję z najmu dobrze ująć we wniosku jako wierzytelność przysługującą dłużnikowi wobec wynajmującego, nawet jeśli zwrot będzie możliwy dopiero po zakończeniu umowy i rozliczeniu lokalu. Dane wynajmującego też zwykle się podaje, bo syndyk musi wiedzieć, że istnieje taki potencjalny składnik majątku.
Sebastian_84
2026-06-27 07:48
Tak, kaucję z najmu dobrze ująć we wniosku jako wierzytelność/przysługujące roszczenie o zwrot, nawet jeśli zwrot będzie możliwy dopiero po zakończeniu umowy i rozliczeniu lokalu. Dane wynajmującego też mają znaczenie, bo syndyk musi wiedzieć, u kogo taka kwota jest zdeponowana.
IzaWroclawOddluzenie
2026-06-27 08:04
Tak, taką kaucję zwykle opisuje się we wniosku, bo to jest potencjalna wierzytelność dłużnika wobec wynajmującego. Nie znaczy to od razu, że te pieniądze są dziś „do zabrania”, bo zwrot zależy od zakończenia najmu, rozliczenia lokalu i ewentualnych potrąceń. Mimo tego syndyk i sąd powinni wiedzieć, że istnieje umowa najmu i że gdzieś jest wpłacona kaucja. Dane wynajmującego też mają znaczenie, właśnie jako osoby, która może być zobowiązana do zwrotu kaucji w przyszłości. W praktyce można to opisać krótko: wysokość kaucji, data umowy, dane właściciela i informacja, że kaucja podlega rozliczeniu po zakończeniu najmu. Jeżeli nie ma zaległości czynszowych, to też dobrze zaznaczyć, żeby nie robić wrażenia, że wynajmujący jest wierzycielem z tytułu długu. Pominięcie takiej informacji mogłoby później wyglądać gorzej niż samo ujawnienie kaucji. Kaucja była wpłacona gotówką czy przelewem?
MiloszRolnik
2026-06-27 08:19
Tak, kaucję raczej trzeba potraktować jako wierzytelność przysługującą najemcy wobec wynajmującego, nawet jeśli zwrot będzie możliwy dopiero po zakończeniu najmu. Nie chodzi tu o dług czynszowy, tylko o składnik majątkowy, który potencjalnie może wejść do masy upadłości. Dane wynajmującego mogą być potrzebne właśnie po to, żeby syndyk wiedział, u kogo ta kaucja się znajduje. Pytanie tylko, czy umowa nadal trwa i jaka dokładnie kwota kaucji jest wpisana w umowie?

Z tej kategorii

Najnowsze na forum

Partnerzy